Środowisko

3 wskazówki, jak żyć bardziej ekologicznie, oszczędzając prąd

Od nowego roku ceny prądu wzrastają, co może powodować, że wielu z nas zacznie szukać sposobów na oszczędności w tym zakresie. Można to zrobić w kilku prostych krokach, a przy tym, żyć bardziej ekologicznie. Przeczytaj, jak zaoszczędzić energię każdego dnia, a przy tym zatroszczyć się o środowisko naturalne.

Energia vs. zanieczyszczenia

Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), produkcja i zużycie energii elektrycznej stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia środowiska na całym świecie. Są one liczone w milionach ton rocznie – to skutek zarówno produkcji, jak i zużycia prądu.

Zanieczyszczenia te pochodzą m.in. ze spalania biomasy, paliw kopalnych w transporcie, a także w przemyśle i elektrowniach konwencjonalnych produkujących prąd lub ciepło systemowe. Sama produkcja energii elektrycznej, która jest potrzebna, aby zasilać urządzenia używane przez nas na co dzień, w warunkach krajowych bazuje na technologiach węglowych. W efekcie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, chociażby poprzez emisję dwutlenku siarki, dwutlenku węgla i tlenków azotu – mówi Zbigniew Lewicki z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska.

Co można zrobić, aby żyć bardziej ekologicznie i nie niszczyć środowiska naturalnego? A przy tym zaoszczędzić, w dobie rosnących rachunków za energię? Małe gesty mają znaczenie, warto więc zacząć od zmiany nawyków i codziennych zachowań.

1. Zmień oświetlenie w pomieszczeniach

To, jakie oświetlenie stosujesz, ma bardzo duże znaczenie w kwestii poboru energii. Dlatego warto przejść w tryb oszczędzania energii, wybierając odpowiednie żarówki. Najbardziej energooszczędne są lampy LED. Standardowa żarówka działa przez ok. 1000 godzin, podczas gdy żarówki LED odpowiednio 30 000-50 000 godzin, a więc ok. 80% więcej. To nie tylko rekompensuje wyższy koszt zakupu, ale także w perspektywie czasu generuje realne oszczędności.

Do każdego pomieszczenia w mieszkaniu lub firmie dobierz odpowiednią moc. Nie wszędzie potrzebne jest bardzo intensywne światło. To oczywistość. Warto też jednak zwrócić uwagę na niuanse, już nie tak oczywiste… Jeśli masz lampę z kloszem, wybierz jego jasny kolor, aby nie zabierał dodatkowo światła, a rozpraszał je – szczególnie jeśli masz w nim żarówkę o niskiej intensywności naświetlenia. W przypadku miejsc wspólnych czy na zewnątrz budynku opłaci się zainstalowanie czujników, które reagują na ruch. Warto też pamiętać, aby oświetlenie zewnętrzne doświetlało miejsca faktycznie dla nas istotne. Nie ma potrzeby oświetlać wszystkiego – takie podejście nie tylko wpłynie pozytywnie na nasz portfel, ale również zmniejszymy stopień, w jakim zanieczyszczamy środowisko światłem.

2. Postaw na energooszczędne rozwiązania w domu

Mając dom jednorodzinny, wybierz instalacje energooszczędne. Może to być system inteligentnego domu, który pozwoli sterować oświetleniem i energią w kontrolowany sposób. Innym rozwiązaniem są także kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne. Skutecznie wykorzystują one energię słoneczną, aby uzupełnić dostępne zasoby energii elektrycznej i ciepła w Twoim domu.

Według przeprowadzonych kalkulacji TAURON Polska Energia, montując system fotowoltaiczny o mocy 4,5 kW, a przy tym zużywając 30% wyprodukowanej w ten sposób energii, można zaoszczędzić rocznie nawet 850 zł (za każde 1 kWh to 63 gr.). Dodatkową zaletą jest to, że niewykorzystane 70% energii nie przepadnie, a zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii wróci do sieci publicznej i zostanie rozliczona zgodnie z aktualnymi przepisami w tym zakresie.

3. Zmień nawyki!

Proste rozwiązania są sprawdzone i efektywne. Gaś światło za każdym razem, kiedy opuszczasz dane pomieszczenie. Wyrobienie w sobie tego nawyku trochę potrwa, ale po roku skrupulatnego dbania o to zauważysz efekty w postaci trochę niższych rachunków. Czy u Ciebie w domu także telewizor jest włączony, nawet jeśli nikogo nie ma w salonie? Wyłączaj go za każdym razem, kiedy go nie używasz – podobnie jest z radiem, jeśli nie masz go w zasięgu słuchu. Co więcej? Nie odpinanie wtyczek z gniazdek, np. ładowarek komputerów, telefonów czy drukarek powoduje, że przechodzą one w tzw. stan czuwania i… wciąż pobierają energię! Co prawda mniej, ale jednak, cały czas jest pobierana część energii, na dodatek w całości w sposób niespożytkowany. Zadbaj więc o to, aby odpiąć wszystkie wtyczki, jeśli z nich nie korzystasz. Może Ci to przynieść oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych rocznie! Niby nie tak dużo, ale przecież i tak lepiej zachować je w portfelu i spożytkować na coś innego.

Magia czytania…

Najszybciej newsy trafią do Internetu. Zmiany w stanie prawnym lub projekty, które mają szansę wejść w życie, branżowe nowinki, informacje o nowych technologiach, produktach – portale internetowe są miejscem, gdzie na nie trafimy. Tak jak w przypadku niebranżowych mediów internetowych, mamy zagwarantowaną szybkość dostarczania informacji. Poszerzanie swojej wiedzy poprzez lekturę branżowej prasy, książek i stron internetowych wydaje się być oczywistą ścieżką samodzielnego rozwoju swojego życia zawodowego.

W zależności od naszych potrzeb, nastawienia, upodobań itp. warto sięgać po autorów, których styl pisania, charakter ujmowania tematu nam się podobają i po prostu do nas przemawia. Nie ma potrzeby zmuszać się do czytania czegoś, co nam się zwyczajnie nie podoba. Wszak lektura ma nam sprawiać satysfakcję i przyjemność, a nie tylko dostarczać wiedzy.

Słowo pisane to nieoceniony sposób na rozpowszechnianie informacji. Pamięć ludzka jest ulotna, o czym często przekonujemy się aż za dobrze. Dzięki lekturze zyskujemy dostęp do informacji, do których możemy się praktycznie w każdej chwili odwołać i potraktować je jako swoisty pewnik, także w sytuacjach spornych czy przy wyjaśnianiu nieścisłości. Tego komfortu nie mamy w przypadku sięgania po informacje przekazane drogą ustną, które są uważane za mniej wiarygodne. Większe zaufanie do zanotowanych informacji kosztem tych powiedzianych i usłyszanych to efekt uboczny rewolucji Gutenberga.

Czytanie jest czynnością angażującą nasz mózg – można to tak w skrócie ująć, bez wchodzenia nadmiernie w medyczne szczegóły. „Muszę przemyśleć to co przeczytałem/przeczytałam” – często w ten sposób podsumowujemy lekturę (chyba, że była ona dla nas bardzo nieangażująca na poziomie intelektualnym, emocjonalnym, nie dostarczyła nam żadnych nowych informacji itp.). Dzięki czytaniu wpadniemy na nowe pomysły, kreatywne sposoby rozwiązania problemów, nowe ujęcia starego i dobrze znanego tematu. Opisany przez autora case study może stać się inspiracją do wykorzystania przez analogię pewnych rozwiązań w nowym kontekście. Osobną kwestię, choć wartą wspomnienia, stanowią teksty, które nie są inspiracją w sensie zawodowych, a przede wszystkim w zakresie samorozwoju. Z doświadczenia mogę napisać, że świetnie w tej kwestii sprawdzają się biografie znanych ludzi, których osiągnięcia lub ścieżka życia z jakiegoś powodu budzą nasz podziw czy po prostu zainteresowanie. Recepty na sukces od A do Z na skalę Billa Gatesa w takiej biografii raczej znajdziemy (zresztą wtedy cena takiej książki była inna), ale coś, co może pchnąć nasze myślenie o swojej działalności, zachęcić do odejścia z pracy na etacie i założenia własnej firmy, przemodelowania swojej oferty, wpłynięcia na sposób komunikowania się z klientami itp. Możliwości jest tu naprawdę sporo i warto je wykorzystać. Funkcję inspiracji może pełnić biografia nie tylko kogoś z naszej branży, do tego celu potrafią się też nadawać nieźle życiorysy artystów, którzy zazwyczaj w życiu nie mieli lekko.

Dzięki czytaniu czasopism możliwe jest poszerzenie posiadanej przez siebie wiedzy. W obecnych czasach gazety i czasopisma mają bardzo zróżnicowaną tematykę, dlatego z całą pewnością każdy człowiek znajdzie coś, co będzie mu w pełni odpowiadało.

Dzięki czytaniu czasopism istnieje możliwość odwoływania się do wcześniej przeczytanych tekstów, co ma bardzo duże znaczenie dla wielu osób. Źródła wiedzy są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim człowiek może się rozwijać oraz poznawać nowe dla siebie rzeczy. Odwoływanie się do przeczytanych tekstów ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci oraz młodzieży. Te grupy dopiero poznają świat i zasady, które w nim panują. Dlatego odwoływanie się do przeczytanych tekstów kultury jest bardzo istotne. Gazetki dla dzieci i czasopisma dla młodzieży sprawdzą się w tym przypadku najlepiej, dlatego warto umożliwić dzieciom oraz młodzieży zapoznawanie się z nimi oraz czytanie.

Zarówno gazetki dla dzieci, jak i czasopisma dla młodzieży mogą w odpowiedni sposób zainspirować młodego człowieka do działania. Jest to bardzo istotny aspekt czytania czasopism, dlatego powinno się na niego zwrócić szczególną uwagę. Czytanie w skuteczny sposób angażuje mózg do pracy i skłania do myślenia nad przeczytaną treścią. Dlatego warto zapoznawać się z literaturą z różnych źródeł, a także czasopismami, które mają dość szeroką tematykę. Dzięki dokonaniu wyboru odpowiednich dla siebie pozycji człowiek z całą pewnością będzie bardziej zachęcony do działania.

Gazety i czasopisma bez wątpienia umożliwiają zdobycie nowej wiedzy orz pogłębienie wiedzy, którą się już posiada. Dodatkowo dzięki nim można również bardzo zyskać na profesjonalizmie, co w przypadku niektórych osób ma dość duże znaczenie. Szczególnie interesujące jest czytanie czasopism, w których znajdują się artykuły autorytetów z danej branży.

Czytanie daje wiele korzyści. Relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu.

Czytanie poprawia pamięć. Gdy mózg stara się wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące. Podczas czytania jest więcej czasu na myślenie, analizowanie, refleksję. Można wrócić do konkretnego fragmentu i przeczytać go kilka razy, by zwiększyć aktywność pamięci.

Pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.

Czytanie uwalania od stresu i uspokaja. Czytanie bardziej łagodzi stres, niż słuchanie muzyki czy spacer. Ma pozytywny wpływa na nasze ciało, które odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.

Czytanie kształtuje charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy wstanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy. Czytanie uczy jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.

Książki pogłębiają wiedzę. Ludzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają poprzez bogactwo nauki, wydobyte z książek. Każda publikacja to skarbnica wiedzy. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego, albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy.

Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się i dowodzenie językiem. W naszej głowie pozostają nowe słowa, idiomy, wyrażenia i style pisania, charakterystyczne dla danego utworu. Pokaźny zasób słownictwa ułatwia funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Nowe wyrazy, które przyswoiliśmy wspierają nasze procesy myślowe, a to z kolei przekłada się wyrażanie naszych uczuć i myśli. Osobom oczytanym łatwiej się komunikować ze względu na zróżnicowany zakres słów.

Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Czytanie zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.

Codzienny trening mózgu w postaci czytania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem.

Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.

Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjne. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. Dobra komunikacja, polepsza relacje z innymi.

Wystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Czytanie pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *