- Miejski charakter CUPRA, nie ogranicza się wyłącznie do metropolii. Eksperci marki są przekonani, że gama pojazdów elektrycznych może być kluczowym elementem przyszłości transportu również w mniejszych miastach.
- Według procedury testowej WLTP w modelu CUPRA Born emisja dwutlenku węgla w cyklu mieszanym wynosi 0 g/km.
- Ładowarki CUPRA Charger Connect oraz CUPRA Charger PRO oprócz estetycznego projektu obudowy i ergonomicznego kształtu, charakteryzują się także wyjątkową efektywnością ładowania.
Wraz ze wzrostem popularności migracji mieszkańców dużych miast do tych mniejszych, zmienia się również sposób, w jaki kierowcy myślą o mobilności. Coraz więcej osób szuka rozwiązań, które nie tylko ułatwią im przemieszczanie się, ale także będą bardziej przyjazne dla środowiska. W tym kontekście pojazdy elektryczne zyskują na popularności jako idealne samochody podmiejskie. Eksperci marki CUPRA wskazują czynniki, dzięki którym coraz częściej możemy zauważyć elektryki w mniejszych miejscowościach.
Nowe oblicze małych miast
Według najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczących migracji wewnętrznych w Polsce, liczba osób, które opuszczają duże miasta, aby osiedlić się na wsiach lub w mniejszych miejscowościach wyraźnie wzrosła w ciągu ostatnich 2 lat.
– CUPRA Born to pojazd elektryczny, który zapewnia imponujący zasięg do 552km, bez obaw o konieczność częstego ładowania. Dodatkowo innowacyjne rozwiązania stosowane w domach jednorodzinnych czy zabudowie szeregowej, takie jak panele fotowoltaiczne i ładowarka domowa, sprawiają, że korzystanie z modelu Born to nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne i bezproblemowe rozwiązanie – komentuje Katarzyna Dziomdziora, PR managerka marek SEAT i CUPRA.
Zerowa emisja
Pierwszy w 100% elektryczny model barcelońskiej marki generuje znacznie mniej dwutlenku węgla (CO2) niż pojazdy spalinowe, co przekłada się na korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia publicznego. W mniejszych miejscowościach, gdzie czyste powietrze jest kluczowe dla jakości życia, model CUPRA Born może pomóc w ograniczeniu emisji szkodliwych substancji i poprawić jakość powietrza. Według procedury testowej WLTP w modelu Born emisja dwutlenku węgla w cyklu mieszanym wynosi 0 g/km.
– CUPRA Born to pojazd, który łączy zalety elektromobilności, oferując efektywność, niskie koszty eksploatacji i atrakcyjny design. Zalety te sprawiają, że model ten to praktyczny wybór dla osób ceniących nowoczesne technologie i środowisko naturalne. Ma to szczególne znaczenie w podmiejskich rejonach, gdzie zasięg i niskie koszty eksploatacji mogą okazać się kluczowe dla komfortowej i ekonomicznej mobilności – tłumaczy Katarzyna Dziomdziora.
Tańsze koszty ładowania
Samochody elektryczne to także świetny wybór pod względem ekonomicznym, zwłaszcza jeżeli istnieje możliwość ładowania go przy pomocy domowego gniazdka, a szczególnie wtedy, gdy dom ten wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną. Według badania Minds & Roses 36% ankietowanych mieszkańców mniejszych miejscowości odpowiedziało, że ma możliwość ładowania samochodu elektrycznego w miejscu, w którym najczęściej parkuje. Taką samą odpowiedź udzieliło 26% mieszkańców większych miast. Stacje ładowania CUPRA Charger Connect oraz CUPRA Charger PRO oprócz estetycznego projektu obudowy i ergonomicznego kształtu, charakteryzują się także wyjątkową efektywnością w działaniu.
Ładowarki, które oferuje barcelońska marka obsługują prąd przemienny i oferują moc ładowania wynoszącą 7,4 kW przy użyciu prądu jednofazowego oraz 11 kW przy prądzie trójfazowym. Posiadają także stały przewód z zakończeniem typu 2, co zapewnia wygodne połączenie. Co istotne, mają zintegrowaną detekcję prądu stałego, dzięki czemu eliminują konieczność stosowania zabezpieczenia RCD typu B. Jest to szczególnie ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również oszczędności.
Od czasów, kiedy życie poczęło się wielce różniczkować, czytanie książek nie wystarcza. Książki podają czystą wiedzę z najrozmaitszych dziedzin, wiedzę nieraz kryształowo czystą, ale oderwaną od życia. Książki karmią również poezją, w niej opisy czynów bohaterskich uszlachetniają serca, ale mało informują o szarej rzeczywistości życia. Do działania potrzebna jest znajomość chwili bieżącej, orientacja, pulsy życia w miejscowych warunkach. Na każdym stanowisku można przyłożyć i swoją cegiełkę, można wpływać na całość, byle znać swe obowiązki względem społeczeństwa i chcieć im służyć. Tym pośrednikiem między wiedzą a życiem, między ideałem a rzeczywistością, jest publicystyka. Jest ona historją teraźniejszości, oświetlającą zagadnienia, które czekają dopiero na rozwiązanie. Jest ogniwem, która łączy prawdę wiedzy z zagadnieniami chwili bieżącej. Jest literaturą, która tyczy się potrzeb życia w danym czasie i danym miejscu. Ona komunikuje ostatnie wyniki z różnych dziedzin wiedzy czystej w zastosowaniu do bieżących potrzeb ludzkich. Ona czyni człowieka wrażliwym na niedolę swego społeczeństwa i zapala do żywota czynnego na jego korzyść. Ona, komunikując, co się dzieje na świecie całym, chroni nas od zaściankowości. Ona, zaznajamiając nas z biegiem myśli wszechświatowej, wywołuje w umysłach naszych szereg zagadnień. Ona uwalnia nas od potrzeby czytania wszystkich książek, których corocznie ukazuje się na świecie po kilkaset tysięcy, a których przeczytać na rok gruntownie nie można po nad kilkanaście. To są strony dodatnie prasy periodycznej.
Ale ma publicystyka i niejedną stronę ujemną. Wiadomości, dostarczane przez wiele dzienników, są dorywcze i powierzchowne: ani rozszerzają, ani pogłębiają wiedzy. Wiele nowinek, opisywanych drobiazgowo, niema żadnego ogólniejszego znaczenia, nie służy żadnemu rozumnemu celowi. Wiele sensacyjnych zajść i wypadków, zostawiających jedynie czczość w głowie i pustkę w sercu. W pogoni za kalejdoskopowym potokiem plotek wiele balastu, który ze szkodą obciąża umysł Dużo zabawy i płytkiego śmiechu, co w rezultacie szerzy bezmyślność, przytępia zmysł artystyczny. Nie jeden organ redagowany jest tendencyjnie, będąc na służbie tej lub innej partji. Nieraz nowość pomieszana z postępem bez oświetlenia krytycznego jądra rzeczy. I jedno pismo stara się prześcignąć drugie w pomysłach, licząc na gorsze instynkty. I wielu staje się igraszką okoliczności, bo są prowadzeni na pasku danego dziennika. Bo wielu ślepo hołduje zasadzie: nie różnić się od innych — i bezkrytycznie prenumeruje to, co ich znajomi i krewni. I tworzy się specjalny typ nałogowych czytelników pism periodycznych, co nie uznają jednocześnie lektury książek. Jest to pewnego rodzaju osłona dla duchowego lenistwa. Traci na tym wykształcenie gruntowne i myśl samodzielna. To też wielu uczonych powstaje na dziennikarstwo — śród nich ostro wystąpił w ostatnich czasach przeciw prasie perjodycznej F. Brunetiere, członek Akademji paryskiej.
Trzeba przede wszystkiem rozróżniać wartość miesięczników i tygodników, a pism codziennych. Pierwsze, a w części drugie, są streszczeniem i kwintensencją tego, co zawierają pisma codzienne. Lektura ich nie da wprawdzie technicznego posiadania poszczególnych gałęzi umiejętności, ale da ogólną znajomość podstaw. Te, które nie służą sprawom specjalnym, dają możność w dłuższym okresie czasu przebieg w ogólnych zarysach cały cykl wiedzy. Natomiast prasa codzienna służyć może głównie gromadzeniu materjałów do tych kwintensencji. I tu należy rozróżniać prasę prowincjonalną, a prasę stołeczną. Pierwsza zlicza miejscowe siły społeczne, wydobywa je i zbiera, zapala ogniska miejscowej twórczości. Bada i stara się kierować życiem prowincji, które wszędzie posiada swoje odrębne właściwości. Druga winna być przewodnikiem i siewcą dążeń kulturalnych wszerz i wzdłuż całego kraju. Winna być rzeką wód czystych, do której zbiegałyby się wszystkie strumyki, osadziwszy po drodze naleciałości niepotrzebne.
Trzeba umieć czytać dzienniki, jak i książki. Trzeba sobie wprzód zadać trud poznania każdego pisma. Trzeba się zapoznać, co w każdym z nich godnego jest czytania, nie usypiając swojego krytycyzmu łudzącemi nagłówkami pism i różnych rubryk, które często zapowiadają co innego, niż się drukuje. Trzeba czytać krytycznie, w żadnej sprawie nie spuszczając z oczu argumentów ani pro, ani contra. Trzeba czytać pisma, służące różnym poglądom, aby mieć oświetlenie z obu stron, aby módz wyrobić sobie własny sąd — samodzielny a objektywny. Trzeba koncentrować lekturę nie na tanich czasopismach codziennych o brukowych wiadomościach, lecz na poważnych wydawnictwach perjodycznych, które opierają działalność publicystyczną na znajomości dziejów i praw niemi rządzących. Należy ciążyć ku tym wydawnictwom perjodycznym, które chcą stać wyżej ponad prywatę i partykularyzmy — których celem jest nie interes materialny jednostek, lecz służba publiczna.