Ogólna zasada mówi o tym, że klient indywidualny płacąc za towar lub usługę musi otrzymać paragon fiskalny, a sprzedawca powinien prowadzić ewidencję swojego obrotu na kasie lub drukarce fiskalnej.
Co do zasady, konieczność stosowania kas fiskalnych dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy obsługują klientów indywidualnych. Niemniej, raz na 2 lata wydawane jest w tej sprawie oddzielne Rozporządzenie, szczegółowo regulujące zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu urządzenia rejestrującego. A najnowszy dokument tego typu trafił do Dziennika Ustaw pod koniec 2017 roku.
Na mocy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które obowiązuje od 01 stycznia 2018 roku, niektóre rodzaje działalności zwolnione zostały z tego obowiązku.
Przede wszystkim, zwolnienie dotyczy podatników, których obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20 tys. zł. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku limit wyliczają w proporcji.
W przepisach z 20 grudnia 2017 roku zlikwidowano zwolnienia dla usług związanych z wymianą walut (z wyłączeniem banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych). W związku z tym, właściciele kantorów, w których obsługuje się osoby fizyczne, będą musieli korzystać z kas fiskalnych niezależnie od wysokości obrotu. Zniesienie tego zwolnienia miało wynikać z niepokojących sygnałów, dotyczących zaniżania obrotu. Ponadto, w katalogu czynności, przy wykonywaniu których nie można korzystać z żadnych zwolnień, pojawiły się usługi świadczone w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe, do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki oraz sale taneczne.
Na mocy rozporządzenia zostały określone czynności, które zawsze będą powodować obowiązek zaewidencjonowania ich na kasie fiskalnej (bez względu na wysokość obrotu). Oczywiście, o ile jest to sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność przed 1 stycznia 2018 roku, jeżeli na mocy rozporządzenia będą zobowiązani do stosowania kasy fiskalnej w 2018 roku, mają czas na zainstalowanie kasy fiskalnej do 1 marca 2018 roku.
Oprócz powyższej sytuacji standardowy termin na rozpoczęcie ewidencji na kasie po utracie zwolnienia, to 2 miesiące licząc od końca miesiąca w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia. Wyjątek od tej reguły stanowi wykonanie czynności z §4. W tej sytuacji podatnik jest zobowiązany do ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych na kasie fiskalnej, w chwili wykonania czynności wymienionej w tym paragrafie.
Na podstawie obowiązującego rozporządzenia kasy fiskalne są dla niektórych przedsiębiorców obowiązkowym elementem wyposażenia. Dodatkowo, Ministerstwo Finansów aby “zmotywować” przedsiębiorców do wdrażania kas fiskalnych przez przedsiębiorców przewidziało kary jakie może na nich nałożyć. Przede wszystkim wdrożenie kasy z opóźnieniem uniemożliwia skorzystanie z ulgi na jej zakup. Dodatkowym czynnikiem “motywującym” będą kary skarbowe: mandat bądź grzywna.
Podatnicy, którzy do tej pory prowadzili działalność, dla której od 1 stycznia 2018 r. zastosować należy kasy fiskalne niezależnie od wartości osiągniętego obrotu, mają czas do 1 kwietnia 2018 r. na dostosowanie swoich systemów i rozpoczęcie ewidencjonowania na kasach.
W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia ze względu na wielkość obrotów którzy:
- po dniu 31 grudnia 2017 r. do dnia 31 marca 2018 r. kontynuują lub rozpoczynają świadczenie usług wskazanych powyżej (cyrkowe, wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne, w zakresie wymiany walut) lub
- przed dniem 1 stycznia 2018 r. zaprzestali świadczenia usług, a następnie, po 31 grudnia 2017 r. do dnia 31 marca 2018 r. – świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 marca 2018 r. Od 1 kwietnia natomiast każde wykonanie usługi na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub na rzecz rolnika ryczałtowego zobowiązuje do zastosowania kasy rejestrującej.
Kasy fiskalne Warszawa
Buchcom Biuro Rachunkowe, Al. Komisji Edukacji Narodowej 83 lok. U-11 02-777 Warszawa
TECHKAS, Oddział Warszawa Wola, ul. Bema 83, 1-233 Warszawa
PROKAS S.C. , ul. Targowa 33 lok.19 , 03-728 Warszawa
M3SOFTWARE SP. Z O.O., 01-336 Warszawa ul. Połczyńska 49 Kasy fiskalne Warszawa
Ogólna zasada mówi o tym, że klient indywidualny płacąc za towar lub usługę musi otrzymać paragon fiskalny, a sprzedawca powinien prowadzić ewidencję swojego obrotu na kasie lub drukarce fiskalnej.